Harcerstwo – tradycja, czy przeżytek?
Współczesna młodzież, spędza swój wolny czas zupełnie inaczej, niż to było 20, 50, czy 100 lat temu – to całkowicie naturalne. Czy w związku z tym, taka organizacja, jak Zespół Harcerstwa Polskiego, ma w tych czasach w ogóle rację bytu?
- zastępy, na czele których stoi zastępowy. Składają się z małych grup, liczących zwykle od 3 do 8 osób,
- drużyny, którym przewodzi drużynowy, a zastępuje go przyboczny,
- szczepy, gdzie dowodzącym jest komendant szczepu,
- hufce – władzę sprawuje komendant hufca,
- chorągwie – głową jest komendant chorągwi.
Szkoła życia
Wyjeżdżając na różnego rodzaju rajdy, biwaki i obozy, uczestnicy uczą się mnóstwa przydatnych umiejętności. Już dziesięciolatki wiedzą, jak odpowiednio wykopać dół, żeby zbudować latrynę, w jaki sposób piłować drewno, żeby zbudować funkcjonalne prycze lub półki i jak przetrwać w lesie.
Harcerze wzorowo chronią swojego obozowiska na dwugodzinnych wartach nocnych. Wybudzeni z głębokiego snu, w 3 minuty potrafią ubrać się w mundur, pościelić swoje łóżko, spakować najpotrzebniejsze rzeczy i stawić się w określonym miejscu.
Samodoskonalenie
Wytrwali obozowicze, przez cały czas zdobywają różnego rodzaju sprawności z przeróżnych dziedzin. Między innymi: artystyczne, ekologiczne, łącznościowe, ratownicze, sportowe, turystyczne i wiele innych.
Zdobywają sprawności i przez cały czas przynależenia do ZHP lub ZHR, doskonalą się.
Wszystkie te elementy są dowodem na to, że harcerstwo jest organizacją ponadczasową i jak najbardziej jej istnienie ma ogromny wpływ na kształtowanie charakteru i osobowości.